Zaměstnanec německé rozvědky donášel NSA informace o vyšetřování nelegálních praktik agentury v Německu

NSA

Vyšetřování nelegálních praktik Americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) v Německu vyvolalo další skandál. Tentokrát měl zaměstnanec německé rozvědky BND donášet NSA informace z parlamentního vyšetřování.

Veřejné televize WDR a NDR a noviny Süddeutsche Zeitung v pátek uvedly, že německé bezpečnostní složky zadržely zaměstnance německé rozvědky BND kvůli podezření, že se snažil prodat tajné informace Rusům. Jenže během výslechu vyšlo najevo, že muž pracoval pro USA.

31 letý zaměstnanec po zadržení prohlásil, že shromažďoval informace o vyšetřujícím výboru dolní komory Německého parlamentu. Muž podle agentury DPA prodal nejmenované americké agentuře 218 dokumentů za 25 tisíc euro. BND tvrdí, že dokumenty neobsahovaly citlivé informace. Bulvár Bild ale v pátek uvedl, že tři z 218 dokumentů byly spojeny s parlamentním vyšetřováním operací NSA. Podezřelý měl dostávat rozkazy z americké ambasády.

Odhalení opět způsobilo mezi německými politiky vztek. Země už požádala USA o vysvětlení. (zdroj)

Ve čtvrtek také před Bundestagem svědčil bývalý zaměstnanec NSA William Binney. Ten obvinil NSA z totalitní mentality a totální informační kontroly nad americkými občany. Další whistleblower, Thomas Drake, prohlásil, že ke všem německý datum měla NSA přístup společně s německou BND, což je známo už několik let a němečtí politici to odmítají přiznat. (zdroj)

Dále čtěte:

Reklamy